Skip to content
Enbio PRO i Enbio S

Sterilizacija u autoklavu - Pitanja i odgovori

Što je sterilizator

Sterilizator je uređaj koji koristi UV zrake, toplinu ili plin za sterilizaciju.

Sterilizator koji koristi toplinu se dijeli još na “suhi” sterilizator i autoklav (parni sterilizator).

Suhi sterilizator imamo svi u kućama (pečnica) koji grije instrumente 2 sata na temperaturi od 200 °C kako bi ubio mikrobe.

Autoklav sa druge strane za prijenos topline koristi paru. Naime, para je puno učinkovitija u prijenosu topline. Primjer toga imate kada netko u sauni zalije vodom kamenje i napravi paru. U sauni naglo postane puno toplije nego bez pare. Zbog toga autoklav u kraćem vremenu i manjom tepmeraturom sterilizira instrumente, nego suhi sterilizator.

Enbio autoklav je najbolji primjer kako se zbog cijene i kompaktnosti autoklav može koristiti i u ne medicinskim djelatnostima.

Što je autoklav

Autoklav je vrsta sterilizatora koji koristi paru da bi sterilizirao predmete. Također ga se može zvati i parnim sterilizatorom.

Za razliku od drugih vrsta sterilizatora, njegova brzina i učinkovitost u sterilizaciji su ga učinile standardom u medicini.

 

Enbio autoklav je najbolji primjer kako se zbog cijene i kompaktnosti može koristiti i u ne medicinskim djelatnostima.

Koje su vrste sterilizacije

Vrste sterilizacije se dijele prema metodi koju sterilizator upotrebljava za sterilizaciju. Sterilizator je uređaj koji koristi UV zrake, toplinu ili plin za sterilizaciju.

Sterilizator koji koristi toplinu se dijeli još na “suhi” sterilizator i autoklav (parni sterilizator).

Suhi sterilizator imamo svi u kućama (pečnica) koji grije instrumente 2 sata na temperaturi od 200 °C kako bi ubio mikrobe.

Autoklav sa druge strane za prijenos topline koristi paru. Naime, para je puno učinkovitija u prijenosu topline. Primjer toga imate kada netko u sauni zalije vodom kamenje i napravi paru. U sauni naglo postane puno toplije nego bez pare. Zbog toga sterilizacija u autoklavu u kraćem vremenu i manjom tepmeraturom sterilizira instrumente, nego suhi sterilizator.

Enbio autoklav je najbolji primjer kako se zbog cijene i kompaktnosti autoklav može koristiti i u ne medicinskim djelatnostima.

Koja je razlika između sterilizacije i dezinfekcije

Dezinfekcija je samo smanjivanje broja patogena na instrumentima, dok je sterilizacija njihovo uklanjanje.

Definiciju moramo uzeti sa zadrškom, jer ni sterilizacija ne postiže potpunu odsutnost bakterija u 100% slučajeva.

Steriliziranim instrumentom se smatra kada je vjerojatnost da se nađe mikroorganizam manja od 1:1,000,000. To znači da se tek na jednom od milijun instrumenata može naći mikroorganizam.

 

Sterilizacija autoklavom je najučinkovitija metoda i standard u medicini.

Kako sterilizirati autoklavom

Na početku svakog dana, prije početka sterilizacije, najbolje je napraviti vakum test. Test je vrlo jednostavan i nalazi se pod izbornikom za testove.

Nakon što ste na ispravan način pripremili i posložili instrumente, spremni ste za odabir programa sterilizacije.

1.Brzi program ne radi vakum, te ga je bitno koristiti kada su instrumenti bez vrećica. Također, takav program ne uspjeva dobro sterilizirati instrumente poput cjevčica.

2.Za cjevčice i instrumente u vrećicama za sterilizaciju treba izabrati program klase “b” tj. u slučaju Enbio S 15 min na 134 °C

3.Ukoliko imate instrumente osjetljive na toplinu, koristite program 30 min na 121 °C.

4.PRION sterilizacija je samo moguća na Enbio PRO, te traje 43 min na 134 °C. Koristiti ju u slučaju da sumnjate na pacijenta sa Creutzfeldt-Jakobovom bolešču.

Kako radi autoklav

Autoklav sterilizira pomoću pare i postizanjem temperature kroz određeno vrijeme.

To znači da ukoliko je temperatura niža, bit će potrebno dulje vrijeme za sterilizaciju da bi se postigla sterilnost. 

Npr. ukoliko snizimo temperaturu sa 134 °C na 121 °C duljina sterilizacije se mora produžiti sa 15 min na 30 min.

 

Postoje različite klase autoklava, s obzirom na vakum koji se napravi prije puštanja pare u komoru. Klasa B je standard u medicini, te ima 3 ciklusa vakuma u sterilizaciji, te može sterilizirati sve vrste instrumenata i instrumente u vrećicama.

Klasa S ima 1 vakum dok klasa N nema vakum. Radi toga se ne smiju sterilizirati komplicirani instrumenti poput cjevčica i instrumenti u vrećicama.

Autoklav može imati različite vrste programa s obzirom na potrebe prilikom sterilizacije.

Naime, u autoklavu klase B se može napraviti program koji sterilizira bez vakuma tj.kao klasa N. To će ubrzati sterilizaciju ukoliko vam treba autoklav sterilizacija jednostavnih instrumenata bez sterilizacijskih vrećica.

Drugi od programa ima sniženu temperaturu i produljeno vrijeme sterilizacije za instrumente osjetljive na teperaturu.

Enbio autoklav je primjer da vrhunski sterilizator ne mora biti glomazan i skup, te da ga se može primjenjivati u medicini ili salonima.

Zašto mi treba autoklav, a ne neki drugi jeftiniji sterilizator

Ovdje odgovaram za kozmetičku struku, jer je autoklav standard u medicini.

Sve se svodi na higijenu koju održavate u salonu. Mnogi će se zadovoljiti sa UV sterilizatorom i dezinfekcijom. Na taj način ne uklanjate viruse i gljivice, već im samo smanjujete broj.

 

Vjerojatnost da prenesete bolest sa jednog na drugog klijenta ili sebe raste (ili pada) sa razinom zaštite koju prakticirate.

Također, sterilizacija u autoklavu može biti komparativna prednost za vaš salon, jer klijenti vole znati da neće dobiti teško riješivu bolest u vašem salonu.

Suhi sterilizator vrijeme sterilizacije

Suhi sterilizator koristi toplinu kako bi ubio mikroorganizme.

Najlakše ga je usporediti sa manjom pečnicom. Naime, na isti način se steriliziraju staklenke za zimnicu. Staklenke se ostave na 200 stupnjeva, preko 2 sata kako bi se ubile bakterije i virusi.

Svaki sterilizator bi trebao u svojim uputama imati preporuke za postupak sterilizacije. Ukoliko odredimo temperaturu od 170°C kako bi smanjili termička naprezanja i oštećenja instrumenata, tada su vremena sterilizacije kako slijedi:

  • 60 min nezapakirani instrumenti do 500 grama
  • 75 min nezapakirani instrumenti do 2 kg
  • 75 min zapakirani instrumenti do 500 grama
  • 120 min zapakirani instrumenti do 2 kg

Dobar je za materijale koji ne podnose vodu, jer za razliku od autoklava ne koristi vodenu paru.

S druge strane nije pogodan za materijale/instrumente koji sadrže gumu i slične djelove koji su osjetljivi na visoku temperaturu.

Znalo se dogoditi da fini instrumenti više ne “klize” kao prije radi širenja i skupljanja na visokim temperaturama.

Na instrumentima se znaju pojaviti tragovi zagaranja tj. lagano posmeđe.

Sterilizacija u autoklavu vam daje mogućnost da odaberete program za instrumente osjetljive na visoku temperaturu. Instrumenti iz Enbio autoklava nemaju tragove zagaranja.

Za što je dobar UV sterilizator

UV sterilizator je efikasan samo na ravnom i jednostavnom alatu. On sterilizira pomoću svjetlosti koja uništava DNA bakterija i virusa.

Njegova primjena je također dobra u slučajevima kada sterilizirate veće površine koje ne možete staviti u sterilizator, te sa UV lampom prelazite po površini npr. stomatološkog stolca. Naravno, pod uvijetom da ste prije očistili stolac od vidljivog onečišćenja.

 

Mana takvog sterilizatora je što neće sterilizirati ono kamo svjetlo ne može doprijeti. Naime, ukoliko je instrument kompliciraniji, sve što ostane u sjeni se ne smatra steriliziranim.

Sterilizacija u autoklavu i čišćenje instrumenata

Ako ću već sterilizirati, zašto se još moram mučiti sa čišćenjem?

Ukoliko se instrumenti ne očiste prije sterilizacije, bakterije su prekrivene filmom koji ih može zaštititi.

 

Sterilizacija u autoklavu ipak nije svemoćna.

Autoklaviranje

Autoklaviranje je proces sterilizacije koja se izvršava pomoću pare na 134 °C 15 minuta, ukoliko se koriste vrećice za sterilizaciju.

Provodi se u stroju zvanom autoklav kojih ima više vrsta. Vrste se razilikuju po broju ciklusa vakuma koje upotrebvaljavaju u procesu autoklaviranja.

Naime, preduvjet za kvalitetno autoklaviranje je odsutstvo zraka, jer džepovi zraka spriječavaju vlagu da dođe do svakog dijela instrumenta. Radi toga autoklavi klase “B” rade čak do 3 procesa vakuma kako bi istisnuli sav zrak iz komore.

Kako autoklavirati instrumente vidjeti na stranici.

Kako sterilizirati instrument autoklav

Prvo trebamo voditi računa o tome da se instrument u autoklav stavlja opran, dezinficiran i osušen.

 

Vrećicu za sterilizaciju možemo i ne moramo koristiti, ovisno o tome dal želimo da instrument “drži” sterilnost i nakon sterilizacije ili ćemo ga odmah upotrebljavati.

 

Instrument se treba rastaviti ili otvoriti ukoliko se sastoji od više dijelova kako bi para imala pristup svim dijelovima instrumenta. Npr. kod škarica je bitno da ih se ostavi rastvorenima kako bi se radni dio uspješno sterilizirao.

 

Ukoliko se koriste vrećice paziti da vrećica ima papirnati dio prema gore ili ako se slaže više paketa koji se preklapaju, da se vrećice dodiruju sa papirnatom stranom. Naime, ukoliko se papirnata strana nasloni na prozirnu plastičnu, postoji mogućnost da sterilizacija neće biti potpuna.

 

Nakon sterilizacije, uvjeriti se da autoklav prikazuje na ekranu da je sterilizacija obavljena i eventualno provjeriti testove ukoliko su korišteni. Pričekati hlađenje instrumenata i pospremiti ih na predviđeno mjesto.

Što sa jednokratnim priborom i opremom koja dolazi u kontakt sa izlučevinama

Takav otpad se u načelu ne sterilizira već se odlaže u posebne spremnike za infektivni otpad.

 

Ukoliko se radi o oštrom priboru, moraju se poduzeti sve mjere opreza kako se nebi ozljedili i “zaradili” infektivnu bolest. Zato sve posude za odlaganje infektivnog otpada na čepu imaju pomagala sa kojima npr. možete odvojiti iglu sa šprice.

 

Postoje firme koje se bave odvozom infektivnog otpada koje za isto dostavljaju potrebnu dokumentaciju poput Recolo d.o.o.

Sterilizacija gaze

Sterilizacija geze se provodi istim postupkom kao sterilizacija instrumenata, upotrebom sterilizatora.

Samo trajanje sterilizacije ovisi o upotrebi sterilizatora.

 

Kod suhog sterilizatora, trajanje sterilizacije se treba provoditi na temperaturi 200 °C u periodu od 2 sata.

Kod parnog sterilizatora tj. autoklava, sterilizacija traje 15 minuta na temperaturi od 121 °C. Iako postoje i brži programi sterilizacije, ona se provodi na programu za osjetljive instrumente.

 

Autoklav se pokazuje kao bolje riješenje od suhog sterilizatora, jer osim što proces sterilizacije traje manje, gaze ne zagore. 

Enbio autoklav se pokazao kao idealno riješenje za sterilizacije svih vrsta, a ima i program za sterilizaciju osjetljivih materijala.

Mogu li samo koristiti brzi ciklus sterilizacije na Enbio sterilizatoru

Ovisi koje instrumente morate sterilizirati.

Brzi program je kraći jer ne radi vakum prije sterilizacije. To znači da će zrak koji je ostao u šupljikastim instrumentima spriječiti potpunu sterilizaciju.

 

Drugim riječima, u slučaju da trebate sterilizirati nešto poput cijevčice, upotrijebite program od 15 minuta na Enbio S sterilizatoru kako bi se steriliziralo i područje unutar cijevčice.

Da li je nužno da koristim vrećice za sterilizaciju u autoklavu

Vrećice za sterilizaciju služe kako bi instrument zadržao sterilnost kroz duže vrijeme. Čim ju otvorite, instrument dolazi u kontakt sa zrakom i ne smatra se sterilnim. I dalje je “ultra” čist-samo nije sterilan prema definiciji 🙂

Kada se vrećica ne koristi:

1.ukoliko prije steriliziran instrument koristite samo na zdravoj i neoštećenoj koži, zadržavanje sterilnosti instrumenta nije nužna(pa time ni vrećica)

2.kada koristite brzi način sterilizacije, ne smije se koristiti vrećica. S obzirom da se ne radi vakum, para neće prodrijeti u vrećicu

No, s obzirom da su vrećice relativno jeftine, vrećica može biti dodatna sigurnost klijentima da su dobili autoklavom steriliziran instrument. Također, nešto sa čime ćete se izdvojiti od konkurencije.

Kada koristim brzi način sterilizacije

Brzi način je najkrači jer nema postizanja vakuma.

Koristi se kada pred klijentima želite sterilizirati instrument, te ćete ga odmah koristiti. 

Npr.instrument vam je pao na pod i vi ga morate na brzinu očistiti.

 

Pripazite: odmah nakon sterilizacije instrumenti su vrući, te im treba dati koju minutu da se ohlade.

Koja je razlika između Enbio Pro i Enbio S

Enbio PRO autoklav sterilizator

1. Razlika je u veličini- PRO sterilizira duplo više instrumenata od S

2. Enbio S je nešto brži- radi veće zapremnine, generiranja više pare i dužeg procesa sušenja PRO treba malo više vremena

3. PRO ima dodatan program- u medicinskoj struci je zakonom propisano da se instrumenti pacijenata sa Creutzfeldt–Jakobova bolešću posebno steriliziraju

*sve ostalo je isto

Što je Creutzfeldt–Jakobova bolest

Enbio PRO ima 4. program namijenjen sterilizaciji instrumenata od pacijentata sa Creutzfeldt–Jakobovom bolešću. 

U narodu znana kao kravlje ludilo, najviše zastupljena je u Velikoj Britaniji, a u Hrvatskoj potvrđeno tek par slučajeva.

Koje su cijene autoklava

Cijena autoklava ovisi o različitim parametrima poput veličine, vrste sterilizacije koju nudi pa sve do opreme (ekran).

Enbio je najmanji autoklav klase B, pa sa time postiže i najnižu cijenu 1.862,50 €. Sterilizacija u autoklavu klase B je standard u medicini, sada dostupan i u salonima.

Autoklav može biti još jeftiniji ukoliko je niže klase sterilizacije. Naime, klasa B je standard u medicini, te sigurno sterilizira instrumente svih vrsta.

Postoje još i klasa N, te klasa S. Razlika je u vakumu. Klasa B radi 3 vakuma, klasa S radi 1 dok klasa N ne radi vakum.

S obzirom da zrak spriječava učinkovitu sterilizaciju, postizanje vakuma je bitno kod sterilizacije kompliciranih instrumenata kao npr cjevčica ili instrumenata pakiranih u sterilizacijske vrećice.

Iz tog razloga instrumenti u vrećicama se mogu sterilizirati samo u autoklavima klase B.

Dnevnik sterilizacije i kako ga popunjavati

Dnevnik sterilizacije je evidencija za kontrolu postupka sterilizacije. Sastoji se od odgovarajućih rubrika, te se može voditi u bilježnici ili na računalu. Za skidanje dnevnika sterilizacije u excelu sa primjerom slijedite poveznicu. Dnevnik-sterilizacije.xlsx

Koja je najjeftinija opcija za kupnju autoklava

Sterilizator za pedikuru

Enbio Beauty je lansiran 2024 sa namjerom da pruži sve pogodnosti sterilizacije autoklavom za najmanju cijenu.

Cijena iznosi 1.862,50 € sa besplatnom dostavom, instalacijom i edukacijom.

Programski je najjednostavniji u Enbio autoklavima, te ima 2 programa ( za vrećice i brzi program).

Izgled možete provjeriti na linku: https://biosmart.hr/enbio-s/

Naime, radi se o autoklavu sa zlatnom kvakom.

Pišite nam