Skip to content

Sterilizacija medicinskih instrumenata

sterilizacija instrumenata u autoklavu

Sterilizacija medicinskih instrumenata je jedna od najbitnijih stavki. Vrlo jednostavno je napraviti pogreške zbog toga “što vam nitko nije rekao”. E, pa sad više nemate tu ispriku 🙂

Spoiler alert! Najveće greške se događaju kod upotrebe vrećica za sterilizaciju, tj. kod njihovog lijepljenja.

U nastavku teksta proći ćemo sve faze u sterilizaciji medicinskih instrumenata (lijepljenje vrećica također), te objasniti svaku od njih. Nakon čitanja teksta, trebali bi moći samostalno pripremiti instrumente za sterilizaciju, te osigurati dugoročno njihovu sterilnost.

Fokusu teksta je sterilizacija instrumenata u autoklavu sa vrećicama, pošto je to najčešći oblik sterilizacije instrumenata, a i zlatni standard sterilizacije. Još uvijek se koriste sterilizatori na vrući zrak, no preporuka je da se koriste autoklavi kad god je to moguće.

Sterilizacija medicinskih instrumenata i njene faze:

Faze sterilizacija kiruških instrumenata

1. Prvi korak- priprema instrumenata za sterilizaciju

1.a. Čišćenje instrumenata

Kako bi oslobodili put pari, koja će u sterilizatoru obaviti sterilizaciju, potrebno je maknuti svu vidljivu nečistoću.

Ukoliko su instrumenti sastavljeni od više dijelova, potrebno ih je rastaviti i oprati svaki dio zasebno.

Za detergent se mogu koristiti proizvodi:

  1. na bazi tenzida koji stvaraju površinski aktivne tvari
  2. na bazi kiseline koji uklanjaju kamenac i ostatke cementa
  3. alkalni detergenti za uklanjanje tvrdokornih nečistoća

Za čišćenje će najbolje poslužiti mekana četkica ili tkanina.

Četka bi trebala biti dovoljno mala i dugačka kako bi mogla pristupiti svim dijelovima instrumenta. Kako bi smanjili prskanje sa četkom i stvaranje aerosola, instrumente držati ispod površine vode prilikom četkanja.

Četkate od manje zaprljanog dijela instrumenta prema više zaprljanom. Ukoliko postoje dijelovi koji se ne mogu doseći, isprati ih vodom iz šprice.

Četku nakon upotrebe oprati i dezinficirati.

1.b. Dezinfekcija instrumenata

Nakon pranja instrumenti se potapaju u dezinfekcijsku tekućinu u za to namijenjene posude. Instrumente poput škara treba ostaviti „otvorene“ kako bi se čim više izložile sve površine instrumenta. Nakon dezinfekcijske kupke, instrumenti se ispiru od dezinficijensa. Naime, dezinficijens može korozivno djelovati na autoklav, te mu time produžujete vijek trajanja.

Instrumente obrisati čistom krpom i pustiti da se osuše.

Napomena: Provjeriti preporuke na pakiranju proizvođača dezinficijensa koji je maksimalni broj uranjanja instrumenata. Dodavanje koncentrata kako bi se „produžio vijek“ u već korištenu otopinu, nije dozvoljeno.

Napomena: Ukoliko imate dijelove instrumenata koji se ne smiju potapati (instrumenti sa elektronikom) obrišite ih sa tkaninom natopljenom deterdžentom i dezinficijensom.

Zašto dezinfekcija nije dovoljna? Dezinfekcijom samo smanjujemo broj bakterija na instrumentima, dok samo sterilizacijom uspijevamo efikasno ukloniti bakterije i spore. U suprotnom, riskiramo širenje infekcija.

2. Drugi korak- stavljanje instrumenata u vrećice

Prije stavljanja u vrećice provjeriti da su instrumenti čisti.

Kako bi produžili vijek trajanja treba podmazati sve zglobne i rotirajuće instrumente. Naravno, ulje se nanosi samo na zglobove instrumenta, nikako na površine. Višak se uklanja krpom koja ne ostavlja dlačice.

Iako možemo instrumente sterilizirati i bez vrećica, ovdje ćemo govoriti o sterilizaciji u vrećicama jer vrećice štite od kontaminacije instrumenata duže vrijeme.

Na donjem rubu vrećice (ispod zavarenog spoja) upisujemo datum sterilizacije te ime osobe koja je sterilizirala, a kod pisanja koristimo flomastere kako ne bi oštetili vrećicu.

Otvor na vrećici ćete sa pažnjom i uredno zalijepiti. To u prijevodu znaći da se ljepljenje ne smije napraviti “ukrivo ili nahero”, već paralelno sa stranicama vrećice. Ljepilo mora 50% zahvačati papir a 50% plastiku kako bi otvor bio hermetički zatvoren. Znao sam viđati da ljudi lijepe vrećice tako da ih skrate i naprave više mjesta. Sad već znate da se tako hermetički ne zatvori vrećica i da to nije ispravno. Uvijek možete testirati svoje lijepljenje tako da odrežete zavareni dio i ulijete vodu. Ako lijepljeni spoj ne pušta vodu, onda ste napravili dobar posao.

Link na video.

Sterilizacija medicinskih instrumenata

Vrećice se ne smiju prepuniti (instrument se mora moći pomicati unutar vrećice).

Instrumente stavljate sa drškom prvom (tako da je kod otvora radni dio). Na taj način ćete prilikom otvaranja vrećice na suprotnoj strani od otvora, prvo uhvatiti dršku instrumenta.

Isto kao i kod koraka dezinfekcije, instrumenti u vrećicama trebaju biti „otvoreni“. Npr, ovdje ću dati primjer „otvorenih“ škara. Da su zatvorene, para ne bi imala pristup njenom radnom dijelu sa kojim reže.

Što kada se otvori vrećica sa sterilnim instrumentima?

Ukoliko se nezapakirani sterilizirani instrument nije odmah koristio, već se odložio za kasniju upotrebu, klasificira se kao instrument sa niskim mikrobnim onečišćenjem tj. više nije sterilan. U nekim situacijama je prihvatljivo korištenje takvog instrumenta (npr. kada instrument ne probija kožu i ne dolazi u kontakt sa izlučevinama).

Znao sam viđati da se u neke vrećice natrpa hrpa sondi, koje se sve naravno ne koriste u tom trenutku. S obzirom da preostale sonde ovdje klasificiramo kao instrumente sa niskim mikrobnim onečišćenjem, u konačnici nije ni bilo potrebno koristiti vrećicu za njihovu sterilizaciju.

Da zaključimo. Vrećice se koriste za pojedinačne instrumente ili male setove instrumenata. Ukoliko otvorite vrećicu sa setom instrumenata, svi instrumenti gube sterilnost. U tom slučaju treba očistiti korišteni instrument kao u prvom koraku, te cijeli set staviti u vrećicu i sterilizirati.

3. Treći korak- sterilizacija medicinskih instrumenata i slaganje instrumenata u sterilizator

Ovisno o vrsti i tipu sterilizatora koji posjedujete će se slagati vrećice sa instrumentima.

Postoje autoklavi u koje možete slagati okomito u odjeljke, te vodoravni autoklavi gdje se izvlači ladica i tamo se polažu instrumenti vodoravno.

Ukoliko postoji prostora, treba rasporediti sve vrećice sa instrumentima ravnomjerno. No, ukoliko se treba preklapati vrećica sa vrećicom, to treba napraviti tako da plastična (prozirna) strana vrećice dodiruje drugu plastičnu stranu druge vrećice. Naime, s obzirom da para prolazi kroz papirnatu stranu, nju želimo ostaviti čim više slobodnom.

Programi autoklava

Enbio i svi moderni autoklavi u principu imaju 4 programa za sterilizaciju.

1. program- sterilizacija instrumenata bez vrećica. Nekada se može dogoditi da vam treba sterilan instrument koji vam je upravo pao na pod. Nije vam bitno da se sterilnost zadržava na dulje vrijeme, pošto ćete ga koristiti čim se sterilizira. Obično traje kraće od regularne sterilizacije s vrećicom, jer ne postoji barijera. Još jednom napominjem, u ovom programu ne sterilizirati instrumente u vrećicama.

2. program- regularna sterilizacija s vrećicom. Ona se obavlja na 134 °C, te generira vakuum 3 puta u ciklusu i tlak kako bi obavio sterilizaciju. U ovom programu se obavlja i sušenje kako bi se spriječio prijenos bakterija radi mokrog papira na vrećicama. Enbio autoklav zbog svojih dimenzija nije samo stilski lijep, već manje dimenzije mu omogućuju da brže napravi vakum i tlak u manjem prostoru. To štedi vrijeme sterilizacijskog postupka i omogućava da obavite sterilizaciju prema vašim potrebama.

sterilizacija kirurških instrumenata
Sterilizacija instrumenata u autoklavu

3. program- osjetljiva sterilizacija. Neki instrumenti su osjetljivi jer imaju komponente poput gume, plastike i slično. Za njih se koristi osjetljivi program koji sterilizira na 121 °C , ali cijeli ciklus radi toga traje nešto duže od regularnog. Također se mogu koristiti vrećice, te se obavlja sušenje.

4. program- PRION. Uz sve metode, nikad ne možete biti u potpunosti sigurni da su sve bakterije eliminirane. Uvijek postoji šansa, pa makar ona bila i mala. Kako bi se i ta mala vjerojatnost smanjila još više, te napravila izglednijim da će vas prije pogoditi meteor nego nesterilan instrument, smišljen je PRION program. Program sterilizira na 134 °C, mogu se koristiti vrećice i ima sušenje. Ali, sterilizacija traje oko 3 puta dulje nego regularna sterilizacija.

4. Četvrti korak- vađenje i pospremanje instrumenata

Nakon što autoklav završi sa sterilizacijom, proći će postupak sušenja.

Naime, papir koji je propuštao paru, vlažan će propuštati i bakterije. Stoga, ako ih uzimamo sa prljavim i mokrim rukama, postoji opasnost da kontaminiramo instrumente. Zato bi najsigurnije bilo da nosimo rukavice dok pospremamo instrumente.

Na vrećicama postoje indikatori koji potvrđuju obavljenu sterilizaciju. Nakon što ste se uvjerili da su sve vrećice dobro sterilizirane, možete ih odložiti u za to određeno mjesto.

To mjesto treba biti na sobnoj temperaturi, bez svjetla i vlage. Ormari blizu radnog mjesta su logičan odabir. Naravno, pripaziti da su ladice i police glatke i neoštećene kako bi mogli redovito dezinficirati njihove površine.

Instrumente koje ste prve sterilizirali, treba i prve koristiti, jer oni najdulje stoje. Takozvana FIFO metoda (first in, first out).

Sterilizacija medicinskih instrumenata nije komplicirana!

Iako sterilizacija medicinskih instrumenata izgleda komplicirano, u stvari sve na što morate paziti je da su instrumenti oprani i suhi prije stavljanja u sterilizator.

Vrećice treba znati pravilno zalijepiti i općenito razmisliti o njihovoj upotrebi. Jer danas postoje mali autoklavi koji vrlo brzo između pacijenata mogu sterilizirati potrebne instrumente sa brzim programima.

Autoklav će obaviti sve potrebno da sterilizira instrumente i podatke o njoj zapisati na USB.

Na vama ostaje samo da ih pospremite na suho i tamno mjesto do njihova korištenja.

I to je to!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)